Gry i zabawy ortograficzne

Ortograficzne muchy

Do zabawy potrzebne są karty z literami, np. u, ó  oraz packi na muchy. Uczniowie grają w kilkuosobowych zespołach. Nauczyciel podaje wyraz z trudnością ortograficzną, uczniowie mają pacnąć w literę, która jest poprawna w pisowni danego wyrazu. Punkt otrzymuje uczeń, który pierwszy przykryje packą właściwą literę. 

np. wyraz - mucha, uczniowie przykrywają literę u.

 Uczniowie pracują w dwuosobowych zespołach kilku osobowych. Przygotowują karty ortograficzne według wylosowanej zasady. Karty rozłożone sostaja na podłodze w różnych miejscach sali.

Karty z zasadmi leżą na stoliku. Zespoły kolejno losują zasadę. 

Zadaniem zespołu jest doprowadzić robota do wyrazu zgodnego z wylosowaną zasadą ortograficzną. Jedna osoba szuka wyrazu, druga kieruje robotem wg według wskazówek partnera. Na zakończenie zajęć wszystkie wyrazy uczniowie porządkują w kolejności alfabetycznej.

Ortografia z Photonem

Ortograficzne memory

Do zabawy potrzebne są pary wyrazów: jeden wyraz zawierający rz , drugi zawierający r . Uczniowie grają parami lub w kilka osób, na zmianę. Pierwszy gracz odsłania 2 karty: jeżeli jest to pasująca do siebie para kart zbiera je dla siebie. Jeżeli nie odkłada  na planszę. Celem każdego z graczy jest zebranie jak największej liczby par.

Na planszy umieszczone są wyrazy zawierające trudności ortograficzne z miejscami do wpisania ortogramów. Uczniowie samodzielnie lub korzystając ze słowników ortograficznych, uzupełniają wolne miejsca odpowiednią literą i sprawdzają poprawność zapisu uzupełnionych wyrazów. Następnie zakodowują trasy dla ozobotów w taki sposób, aby robot przejechał wzdłuż wybranej zasady ortograficznej.

Ortografia i ozoboty

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now